Startuperi, uvijek pitajte sve što vas zanima jer (i) o tome ovisi uspjeh vaših projekata

Srijeda, 2. prosinca 2015. godine, bila je rezervirana za drugo poslovno predavanje Software Startup Akademije koje se održalo na Elektrotehničkom fakultetu u Osijeku. Predavanje se nadovezalo na ono prethodno Stanislava Strešnjaka iz tvrtke Siemens CVC o projektnom menadžmentu.

Zbog velikog broja novih polaznika, na početku predavanja svi su dobili vremena za međusobno upoznavanje. Među novim polaznicima bili su i maturanti osječke Ekonomske i upravne škole, koji su pokazali veliki interes za stjecanjem novih znanja i vještina izvan škole, što su mentori dodatno pohvalili.

2015_12_09_ssa_projektni_menadzment_2_igra_avion_mpuvaca

Nakon upoznavanja su tročlani timovi trebali izraditi papirnati avion koji je imao uvjet preletjeti cijelu dvoranu, a za izradu aviona dobili su 10 minuta. Među izrađenim avionima bila je vidljiva kreativnost i predanost ovogodišnjih polaznika. Svi timovi su se popeli na vrh dvorane i počeli puštati svoje avione, ali niti jedan nije preletio cijelu dvoranu. Zatim je Stanislav demonstrirao što se od njih očekivalo – zgnječio je papir i bacio ga preko cijele dvorane i pitao polaznike jesu li shvatili poantu ove igre. Igra je služila kao uvod u predavanje “Projektni menadžment 2”, a tema predavanja bila je kako sigurno upropastiti projekt te kako sigurno uspjeti.

Polaznici su zanemarili glavni zahtjev, a taj je bio da avion mora preletjeti učionicu. Zašto se to dogodilo? Razlog je bio jednostavan – nisu dobro shvatili zahtjev te nisu tražili dodatne informacije, tj. nisu postavljali pitanja u vezi zadatka, iako je Stanislav nekoliko puta naglasio da ga mogu pitati bilo što ih zanima u vezi istoga.

2015_12_09_ssa_projektni_menadzment_2_polaznici_mpuvaca

Prisutni su ovaj put imali priliku čuti klasične greške zbog kojih projekti ne uspijevaju, a neki od njih su nedostatak komunikacije, nedostatak uključenosti ostalih sudionika koji rade na projektu, loša kvaliteta te loša procjena rizika. Polaznici su također naučili što treba napraviti kako bi projekt uspio.

Na kraju predavanja morali su predstaviti svoje ideje koje su već prezentirali na prvom tehničkom predavanju, ali ovoga puta s poslovne strane. Ideje su bile raznolike – od izrade aplikacije za praćenje noćnog života u Osijeku, preko aplikacije za fitness i osobne trenere do aplikacije koja bi omogućila početnicima u svijetu startupa povezanost s mentorima iz cijeloga svijeta.

Sljedeće poslovno predavanje održat će se 9. prosinca 2015. godine na Elektrotehničkom fakultetu u Osijeku s početkom u 17 sati, a pozabavit će se radom u timu.

  • Tekst: Dora Kalšan, Ivan Jurlina
  • Foto: Milan Puvača

Najave događaja

  • Nema nadolazećih događaja.

Ostavi Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *