U četvrtak, 27. veljače 2014. godine, večernji termin bio je rezerviran za predavanje “Srednjoškolci, IT nije samo programiranje”. Nakon zadnjeg školskog sata, u dvorani osječke Prirodoslovno-matematičke gimnazije, okupilo se 60-ak srednjoškolaca koji su došli poslušati predavanja članova Osijek Software Cityja.
Cilj predavanja bio je osvijestiti mlade ljude o aktualnim potrebama tržišta rada jer će svoje srednjoškolsko obrazovanje uskoro privesti kraju i trebali bi razmisliti o profesionalnom usmjerenju.
Prvi predavač bio je Milan Puvača, vlasnik tvrtke OFIR, koji je govorio o osnivanju tvrtke, odabiru zanimanja i onome što se danas traži od kandidata koji bi se voljeli zaposliti u nekoj IT tvrtki. Srednjoškolce je priupitao znaju li što žele biti kad odrastu, na što se javila samo jedna djevojka koja je izjavila da želi biti profesorica tjelesne i zdravstvene kulture. Ostali nisu znali ili su bili suviše sramežljivi za odgovor pred svojim školskim kolegama.
Ana Rogina je srednjoškolcima opisala svoj put do uspjeha – studiranje, proces traženja posla i slanja mnoštva molbi, rad za nekog drugog i na kraju, osnivanje Gerile – agencije za marketing. Nije joj bilo lako, ali se odvažila na taj pothvat i, kako svi vole reći, sada može biti sama svoja šefica.
Nandino Lončar se također dotakao teme studiranja i poslova koje je radio prije nego se zaposlio u osječkoj IT tvrtki Inchoo. Kao prednosti te tvrtke je naveo poslovanje s klijentima iz cijeloga svijeta i činjenicu kako im pri zapošljavanju nije bitna razina obrazovanja kandidata, već da znaju raditi svoj posao. Zatim je rekao nešto više o co-working prostoru u BIOS-u te koje su prednosti korištenja istog.
Na samom kraju predavanja za srednjoškolce, naglasak je stavljen na važnost volontiranja i rada na vlastitim projektima. Volontiranjem mogu steći iskustvo u branši koja ih zanima te imati priliku obogatiti svoj životopis, dok će radom na projektima i aplikacijama poslodavcima dati do znanja kako nisu samo sjedili i čekali da im netko pruži priliku, već su uzeli stvari u svoje ruke i napravili nešto kako bi bili konkurentniji na tržištu rada.
Galerija fotografija
- Tekst: Ana Mišin
- Foto: Krešimir Šura