The Brown Forum: 4 dana pozitivne energije, razmjene iskustava i networkinga

Petom The Brown Forumu, koji se održao 14. i 15. travnja u Hotelu Osijek, prethodio je Geek Business Camp – natjecanje mladih startup poduzetnika iz 7 zemalja jugoistočne Europe. 17 je timova 4 dana naporno radilo na razvoju i poboljšanju projekata uz već poznate domaće mentore (Stevicu Kuharskog, Matiju Kopića, Denisa Sušca, Belu Ikotića i Nandina Lončara), ali i 3 američka među kojima je bio i poznati profesor sa Stanforda Burton Lee. Uz njega su timovima pomagale i Julia Spicer, izvršna direktorica investitorske mreže Mid-Atlantic Venture Association, te Jacqueline Vanacek, startup trenerica koja usmjerava vladu i tvrtke prema naprednom poduzetništvu.

Speed mentoring, pitch coaching, ali i spremnost na promjene, odlučnost i uvjerenost u vlastiti projekt najviše su se isplatili pobjednicima – na prvom mjestu našao se LeveBee, aplikacija za edukaciju osoba s poteškoćama u čitanju, zatim GamingBattleGround, platforma za gaming turnire, te Velos, kartaška igra koja vas vodi u svijet fantazije. Mobicon, aplikacija koja pretvara smartphone u mikrofon, osvojila je posebnu nagradu Vipneta za inovacije.

Kada smo već kod nagrada, moramo spomenuti kako je na svečanoj večeri dodijeljen i Ron Brown Award Matiji Kopiću za poseban doprinos gospodarskoj suradnji između Hrvatske i SAD-a.

2015_04_21_the_brown_forum_matija_kopic_nagrada

4 glavne teme predavanja i rasprava

Posljednji dan The Brown Foruma bio je rezerviran za mnoga predavanja i panel rasprave koje su se okupile oko četiri glavne teme – kako vlada može pomoći razvoju ICT sektora, na koji način gospodarski sektor može i mora surađivati s akademskom zajednicom u edukaciji budućih vodećih ICT stručnjaka, kako olakšati transfer tehnologije iz znanosti na tržište te kako startupi mogu privući investicije.

Svi su se složili na izlaganju Antonije Mršić, načelnice Sektora za međunarodnu suradnju i poticanje inovacija, kako je prvi izazov za hrvatsku vladu promovirati poduzetništvo kao pozitivno, a ne kao kriminal, dok je Matija Kopić naveo kako je, za razliku od Silicijske doline, Hrvatskoj potrebno povjerenje među ljudima. Kao pozitivan primjer Carmen Sandu iz gradske uprave Chicaga objasnila je na koji su način oni postavili temelje za razvoj. Prvo su razvili infrastrukturu gdje svatko ima pristup internetu, a zatim su uložili i promijenili način školovanja. Svatko dijete već u osnovnoj školi može učiti o IT-u i tehnologijama.

2015_04_21_the_brown_forum_geek_business_camp

Upoznajte realno tržište!

Dok edukacija treba krenuti od ranih dana, Burton Lee pokušao je svojim predavanjem ukazati što nedostaje onima koji su već sada ulaze u svijet poduzetništva. Osim što često imaju samo jednu do dvije ideje, najveća je greška što ne proučavaju i ne upoznaju svoje realno tržište. Njegov je savjet da izađete na ulicu i slikate ili snimate svoje potencijalne kupce kako biste što bolje spoznali njihovo ponašanje i navike. Također, izbjegnite bespotrebno trošenje vremena i novaca izradom prototipa i neprestanim testiranjem.

Osim što u Silicijskoj dolini postoji velika energija i povjerenje među ljudima, Jacqueline Vanacek kaže kako je sretna što ne može više naći mjesto za kavu u omiljenom Starbucksu jer je sve puno mladih koji sjede s laptopima i razgovaraju o svojim idejama i projektima, startupi koji se tamo nalaze možda nemaju prihod, ali zato imaju tržišnu validaciju.

Domaće uspješnice kao uzori mladima

Ipak, na kraju The Brown Foruma možemo zaključiti da je i u našoj regiji sve više uspješnih primjera, bez obzira na to što se ne nalaze u Londonu ili Silicijskoj dolini. Ti primjeri postaju uzori mladima, kako kaže Jure Mikuž, osnivač prvog slovenskog VC fonda – u osamdesetima su svi mladi htjeli imati svoj vlastiti rock bend, sada svi mladi žele imati svoj startup.

Najave događaja

  • Nema nadolazećih događaja.

Ostavi Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *