8. srpnja održao se prvi koprivnički hackathon, tj. CodeFest, gdje su studenti Filozofskog fakulteta, točnije Odsjeka informacijskih znanosti završili na prvome mjestu. Hackathon je održan 8. srpnja, a tim IT@FFOS, tj. Luka Buljan (backend), Željana Hrkač (backend), Dajana Stojanović (frontend) i Ivona Grgić (design) odlučili su se za web aplikaciju koju su osmislili i napravili u 12 sati koliko je hackathon trajao i tako se vratili u Osijek s nagradom od 4.000 kuna. Pričali smo s predstavnikom tima Lukom Buljanom, a mišljenje je s nama podijelila i Dajana Stojanović.
Kako ste se odlučili za natjecanje na prvom Koprivničkom Hackathonu?
Kako to inače bude, dobili smo poziv za sudjelovanje od profesora Tomislava Jakopeca. Budući da je svatko od nas dobio poziv u drugo vrijeme i u drugačijim okolnostima, ne mogu pričati u ime svih, ali što se mene tiče samo mi je proslijeđen popis članova tima i izbor odlaska na hackathon ili ne. Naravno, objeručke sam prihvatio poziv, hackathoni se ne propuštaju.
Profesor je poslao poziv za natjecanje, a ja sam se odmah javila. Odlučila sam se na to jer su natjecanja ovakve vrste odlična priprema za budućnost i odlično mjesto na kojem možemo pokazati što znamo.
Kako ste spojili tim, je li ovo prvi put da ste zajedno?
Za spajanje tima bio je zaslužan isključivo profesor Jakopec, koji je okupio talente s različitih godina i da, ovo je prvi puta da je tim u ovom sastavu, iako smo kolegica Dajana Stojanović i ja već bili u sklopu jednog prijašnjeg tima. Vjerujem da će većina ovog tima (žene) nastaviti i dalje u tom sastavu jer očito dobro funkcionira.
Što studira svaki od člana tima?
Svi smo informatolozi, samo različite godine. Dajana Stojanović je trenutno na 3. godini preddiplomskog studija, Željana Hrkač i Ivona Grgić su na 2. godini preddiplomskog, a ja završavam diplomski studij.
Koliko je timova bilo, koji zadatak ste imali i kako je tijek rješavanja problema tekao?
Na hackathonu je sudjelovalo sveukupno 8 timova kojima je zadatak bio napraviti ili online tržnicu OPG proizvoda ili web portal Koprivnice s nekim vlastitim “spinom”. Mi smo odlučili raditi na drugom zadatku, budući da smo online tržnicu radili na prijašnjem hackathonu u Osijeku. Nakon dogovoranja što ćemo točno napraviti kojih pola sata, imali smo ideju za proizvod koju smo istog trena počeli raditi. Napravili smo web portal na kojem se mogu organizirati događaji u Koprivnici i organizirano prikazati na kalendaru za određeni mjesec i ovisno o kategoriji događaja (kultura, zdravlje, zabava, sport, obrazovanje i posao) skupa s detaljnim informacijama o događaju i prikazivanjem gdje se točno odvija putem Google Maps API-a. Sa zadovoljstvom mogu reći da se nismo susreli s previše problema (osim umora), a one sitne probleme koje smo imali rješavali smo brzo. Na kraju smo imali kompletno rješenje i 95% funkcionalnosti koje smo zamislili.
Je li vam ova pobjeda poticaj za dalje, planirate li se i dalje natjecati u ovom sastavu?
Vjerujem da će kolegice i dalje nastaviti na hackathonima u ovom sastavu, a ja ću se truditi biti u tom sastavu kad god stignem i budem dobio priliku. Ipak sam na odlasku s faksa, vrijeme je za nove generacije, ima tu još štošta za napraviti i naučiti :)
Naravno da je poticaj za dalje. Planiram i dalje sudjelovati na natjecanjima, a sad hoćemo li ostati u istom sastavu, to ne mogu garantirati jer Luka završava fakultet i kreće dalje.
Od svih timova, samo vaš imao je cure, i to čak tri u jednom timu. Što po vama ova pobjeda znači za žene developere na IT sceni u Osijeku?
Da, bile smo jedine žene! Osjećaj je bio neprocjenjiv. Ne samo za žene developere u Osijeku, već u cijeloj Hrvatskoj, ova pobjeda je zapravo nekakav dokaz da su žene jednako bitne na IT sceni kao i muškarci. Naša pobjeda može biti poticaj ostalim ženama koje se žele baviti IT-em da krenu jer nemaju što izgubiti.
Spomenimo još i kako su natjecanje organizirali “Koprivnički poduzetnik”, “Grad Koprivnica” i “Komunalac” pod pokroviteljstvom informatičkih tvrtki “Hangar 18”, “Avalon”, “Inducta”, “Snowfall”, “ASR Group”, “Integracija od-do” i “ArhivPRO” koji su zaslužni za nagrade. O pobjedniku su odlučivali Robert Rac iz tvrtkeASR Group, Darko Pepelnik iz Inducte, Gaja Vitanović iz Snowfalla, Damir Lacković iz Avoca i tajnik OSC-a Bela Ikotić.
Čestitamo pobjednicima i nadamo se da će ova pobjeda biti poticaj studentima Filozofskog fakulteta, kao i ostatku Sveučilišta u Osijeku za daljnji osobni razvoj u području informacijskih tehnologija.