U subotu, 15. studenoga 2014. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku održano je drugo poslovno predavanje ovogodišnje Software Startup Akademije, koje je okupilo 40-ak polaznika. Izv. prof. dr. sc. Sunčica Oberman Peterka, prodekanica za nastavu Ekonomskog fakulteta u Osijeku, održala je predavanje pod nazivom “Poslovni plan”.
Predavanje je započelo uvodom u temu i definiranjem poduzetnika i poduzetništva. Tako se poduzetništvo definira kao proces u kojem se gradi nešto gotovo ni iz čega, a poduzetnik je nositelj poduzetničkog procesa. Također su navedeni i najčešći mitovi vezani uz poduzetništvo kao što su sljedeći: poduzetnici se rađaju, a ne stvaraju, poduzetnici su kockari, poduzetnici su svoji vlastiti šefovi i potpuno su neovisni, novac je najvažniji resurs kod pokretanja posla kao i to da poduzetnici trebaju biti mladi i energični.
Moglo se čuti da su poduzetnička prilika, resursi i tim potrebni za pokretanje poduzetničkog pothvata te da se poduzetnički proces sastoji od četiri faze, a to su: odluka o postajanju poduzetnikom, razvijanje uspješnih poslovnih ideja, od ideje do poslovnog pothvata, upravljanje i rast poslovnog pothvata.
Sunčica Oberman Peterka, “Poslovni plan” (snimka predavanja)
Prije pokretanja poduzetničkog pothvata, potrebno je odgovoriti na pitanje – Jesam li prava osoba za pokretanje poslovnog pothvata? Odgovorom na to pitanje osoba može bolje upoznati samu sebe i preduhitriti najčešće pogreške poduzetnika početnika kao što su: nepostojanje jasne vizije i cilja, slijepa povezanost s idejom, vjerovanje da se sve može napraviti samostalno i bez tima, nestrpljivost i nerealno sagledavanje troškova. Brojni su razlozi zašto netko želi pokrenuti vlastiti poduzetnički pothvat, a tri najvažnija su: biti vlastiti šef, ostvariti svoje ideje i ostvariti financijsku dobit.
Dalje je bilo govora o pravnim oblicima poslovanja i najčešćim zabludama kada je u pitanju otvaranje obrta i društva s ograničenom odgovornošću. Koji god pravni oblik bio izabran – potreban je početni kapital, a na predavanju se moglo čuti na koje je sve načine moguće doći do istog. Prije nego što se krene s pisanjem poslovnog plana, potrebno je znati sve gore navedeno. Nadamo se da je (i) ovo predavanje bilo korisno svim polaznicima Software Startup Akademije te da će im pomoći u razvoju projekata. Snimka predavanja se nalazi na YouTubeu, a prezentaciju možete pregledati i preuzeti putem SlideSharea.
- Tekst i foto: Tomislav Stanković