U petak, 21. studenoga 2014. godine četiri su se studenta iz Osijeka uputila u Varaždin na ovogodišnji hackathon Ready, steady, code, koji je održan u suradnji Fakulteta organizacije i informatike i softverske kompanije Asseco SEE. Studenti Milan Balać, Luka Buljan (autor ovog članka) i Antun Matanović s Filozofskog fakulteta u Osijeku i Ivan Matković s Elektrotehničkog fakulteta Osijek sudjelovali su u natjecanju kao tim pod nazivom NotFound.
Samo natjecanje započelo je 22. studenoga u 10 sati ujutro i trajalo neprekidna 24 sata, odnosno do 10 sati ujutro sljedećeg dana. Zadatak koji je pred natjecatelje bio postavljen je izrada web i mobilne aplikacije humanitarnog karaktera, točnije za darivanje krvi, što je pred svaki od ukupno jedanaest timova postavilo zanimljiv i u neku ruku plemenit zadatak.
Svakom timu dodijeljen je mentor koji je pomagao natjecateljima oko nedoumica i problema, no u svakom pogledu bilo je puno toga za napraviti u 24 sata. Uz to, svaki tim imao je slobodan odabir tehnologije/frameworka u kojem bi aplikaciju izradili, počevši od Laravela, GenyMobilea sve do osnovnog HTML5, PHP-a i CSS-a, a veliki naglasak bio je na nativnoj mobilnoj aplikaciji i push notifikacijama. Od početnih jedanaest timova, samo ih je devet u nedjelju, 23. studenoga, prezentiralo svoja rješenja, među kojima se nalazio i osječki tim NotFound.
Ideja koju smo predstavili usmjerena je na mlađu populaciju, a sama aplikacija imena Crimson Quest zamišljena je kao lakši oblik RPG videoigre, u kojoj je svakom darivatelju ovisno o krvnoj grupi dodijeljena klasa, kao što su mage, cleric, warrior, hunter i ovisno o pozitivnom ili negativnom tipu krvi rasa elf ili human. Uz to, darivatelji svojim činom darivanja krvi osvajaju achievemente, koji im dodjeljuju određeni broj bodova na profil, a te iste bodove darivatelji naposljetku mogu zamijeniti za nagrade.
Također, ustanove pozivaju na darivanje krvi automatskim generiranjem questova, odnosno misija. Svaka ustanova ima određenu minimalnu količinu jedinica krvi, a kada trenutna količina jedinica krvi neke grupe padne ispod minimalne, generira se quest/misija koja poziva sve darivatelje tražene krvne grupe (odnosno klase i rase) na donaciju krvi u ustanovi kojoj je potrebna. Cijela aplikacija napravljena je kao web aplikacija izrađena u čistom HTML5, PHP-u, CSS-u i MySQL-u. Iako naš tim nije odnio nagradu za svoju ideju, puno smo toga naučili i već krećemo s pripremama za sljedeći hackathon u Osijeku uz pomoć Tomislava Jakopeca.
Varaždinski Hackathon na FOI-ju mogao bi postati česta pojava, što je odlična prilika za timove koji žele naučiti nešto novo ili pokazati svoje znanje – i uz to osvojiti i nagrade.
- Tekst: Luka Buljan